Prosinec 2013

O dokonalosti

26. prosince 2013 v 14:18 | Luky |  nitrospyt

Vážení čtenáři mého občasného měsíčníku,

nemůžu usnout, nejde to ani za milion, a tak jsem se přes mnohé pokusy usnout dopracoval až k psaní. Sužuje mě velmi, velmi zhoubná představa o dokonalosti a už toho mám celkem po krk. Proto už nemůžu jinak než se zamyslet nad tím, co to ta dokonalost vůbec je, lépe řečeno, co si pod tím slovem představuji já.

Já chci být dokonalý. Neptejte se proč, jednak jsem líný to rozklíčovávat a pak… moc by mi taková informace nepomohla. Jisté je však to, že ve všem, co dělám, ať už píšu nebo hraju na klavír, zpívám, vařím nebo třeba odvádím svou práci, vždy se snažím být absolutně nejlepší a dokonalý. Už jsem z toho celý zchvácený, mám skoro pocit, že za chvíli padnu vyčerpáním, ale zdá se, že o to víc sám sebe týrám dychtivostí po výkonu. Pokud nehraju rovnou jako Beethoven, mám pocit, že nejsem nic. Není-li prohlídka na Neviditelné výstavě dech beroucí, přímo strhující, tak je něco špatně. A když už se někdy dám do psaní, zběsile kontroluji každé slovo, jestli vyzní tak, jak vyznít má, celkem třikrát začnu a pak zase všechno vymažu, až to vzdám úplně. Častější je ta varianta, kdy se vůbec neodvážím psát ze strachu, z té hrůzy, že to nenapíšu minimálně tak dobře jako Shakespeare. Musím také dokonale mluvit, být vždy vtipný a poutavý, vždy originální a chrlit jen dokonalé myšlenky, které problém rozseknou.

Až teprve teď mi naplno dochází, jak sám sebe týrám. Jsem svůj vlastní mučedník, napíchnutý na kůlu, cedím krev, abych naplnil představu o dokonalosti. Ale co to znamená být dokonalý? Tak dobrý, že už to lépe ani nejde, že by to vlastně lépe dokázal jedině nadčlověk. Proč to? Je to důsledek urputné snahy být lepší než všichni v okruhu dvaceti kilometrů, přičemž kdesi v hloubi podvědomí doufáte, že byste mohli být nejlepší na celém širém světě. Je to samozřejmě na nejvýš hloupé a stydím se za to, ani jsem si to pořádně neuvědomoval, ale jednoduše to ve mně stále je, minimálně jako dobře maskovaná příčina. Někde v hloubi mysli mám o sobě mínění, že jsem totálně nemožný a hloupý a z děsivé představy, že na to někdo přijde, podnikám každý den kroky, abych byl vždy alespoň o stupeň napřed. A do třetice: nějak jsem přišel na to, že mě lidi budou milovat, jedině když budu úžasný, ba přímo ohromující, celý až k neuvěření. Dost podivné, nemyslíte?

A tak se dřu a téměř vypouštím duši, ničím se a stále stupňuji tlak. A víte co? Stále ještě nejsem dokonalý. :D Přitom když chci, tak beze zbytku chápu fakt, že každý z nás je dokonalý z pohledu celku, z pohledu zdroje všeho života. Jsem dokonalý a lepší být už nikdy nemůžu, natož horší. Jsem částí Boha, která si hraje na to, že není dokonalá. Přijímám různé převleky a role, ale moje prapodstata je tak čistá, že by i prací prášek Ariel vypadal jako břídil, nejsem nic než čistá láska, tak silná a všezahrnující, že by se pod jejím dotykem rozplakal i Václav Klaus. Tak je to s každým člověkem, tak je to s každým tvorem. A já to vím moc dobře, jen si na to vzpomenout častěji a ušetřím si trápení.

p.s. Slovo dokonalý: to vlastně znamená, že již bylo dokonáno, že jsem už dotažený do konce… to přece nebudu nikdy a bože chraň, to ani nechci.

nedokonale váš

Luky